Kik vagyunk?

A Mesemúzeum

 

előtér

2012. október 2-án nyitotta meg kapuit a Mesemúzeum és Meseműhely, amely Kányádi Sándor Kossuth-díjas költő ötlete alapján jött létre. Az intézmény fenntartója a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Budavári Önkormányzat. A Döbrentei u. 15. szám alatt található múzeum az épület alsó szintjén helyezkedik el és funkcionálisan három egymással szorosan összefüggő, egymást kiegészítő egységből áll, amelyek azonban önállóan is működőképesek.
A múzeumi fogadótér egyrészt a gyerekek által létrehozott vagy befogadott színházi- és bábelőadásoknak, árnyjátékoknak, vetítéseknek a színtere, valamint itt tartjuk a drámapedagógiai és a kreatív műhelyfoglalkozásokat is. amelyek a mesék vizuális feldolgozására irányulnak (rajzolás, festés, bábkészítés, jelmezkészítés, térjátékok, stb.). A „Magyar tündérmese világa” című állandó kiállításban meseutat járhat be a látogató: a meseindító üveghegyen átkelve, próbákat teljesítve, akadályokat leküzdve juthat az áhított „felekirályságig”.
Az állandó kiállítás mellett egy külön teremben időszaki kiállítás is várja a látogatókat.

Küldetésünk

Alapvető feladatunknak tartjuk, hogy a korai évektől ismeretekkel előkészítsük és érzelmileg megalapozzuk az olvasástanulást, és az irodalom befogadását, fejlesszük a nyelvi tudatosságot, a beszéd- és szövegértést, az ehhez szükséges készségeket, élményt adjunk, s elkötelezzük a látogatókat a klasszikus és kortárs gyermekirodalom alkotásai mellett.
A Mesemúzeum kiállításai és a hozzá kapcsolódó drámapedagógiai és művészeti foglalkozások amellett, hogy bővítik a résztvevő gyerekek ismereteit, a tartalmi és a módszertani sajátosságok miatt jelentős eredményeket hozhatnak az iskolai nevelés által kevésbé érintett területeken: az erkölcsi és az érzelmi nevelés tekintetében.
A Döbrentei utca 15. kis budavári épületének valóban minden szegletét kitölti a mese: a színes kőkockákkal burkolt kapualjtól a mesehallgató kuckón át a varázstükrös mosdóig.
 
Helmich Katalin

szakmai vezető 

Csörsz Katalin

múzeumpedagógus, magyar- és drámatanár

Hantos Násfa

múzeumpedagógus, drámatanár, (jelenleg gyermekgondozási szabadságon)